18.09.2017 01:13:14
Okunma: 1551
0 Yorum

Defne Gönenç
Artvin’de Eko-turizm

 

2 gün önce çıkan haberlere göre Artvin'e eko-turizm tesisleri kurmak için Katarlı yatırımcılar keşif gezisi yapmaya başlamış.

 
İnsanların doğayla bütünleşmeye ihtiyacı olduğu bir dönemdeyiz. Şehirlere sıkışıp kaldık. Artvin'de güzel eko-turizm tesislerinin yapılması bölgedeki güzellikleri daha fazla insanla buluşturacaktır. 
 
Fakat tabi ki bu tesislerin doğayla ve yerel kültürle uyumlu biçimde yapılması gerek. Bölgeye, bölgenin özgünlüğünü bozmayacak, doğal dengesini ve bio-çeşitliliğini tehlikeye atmayacak sayıda turistin gelmesi gerek.
 
Eski Artvin binaları restore edilebilir, az sayıda yenisi yapılıp yapılan yeni binalar eski Artvin kültürünü yaşatacak bir mimari ile inşa edilebilir. Avrupa'da birçok mimari harikası, şirin ve güzel köy, eko-turizm merkezi mevcut. Örneğin Norveç'te ağaçları kesmeden oteller bile yapmışlar. İsviçre’de harika kayak merkezleri var. Bizler de bu örneklerden feyz alabiliriz.
 
Ayrıca bölge insanının sadece tesis çalışanı değil, aynı zamanda bu tesislerden faydalanan ve hatta işleten pozisyonunda olması ve tek başına yabancı yatırımcının çağırılmasından ziyade kooperatif şeklinde örgütlenilmesi gerektiğini düşünüyorum.
 
 Balcılık desteklenebilir. Arıcılığın ne olduğunun anlaşılabilmesi için turistlerin arıcılık yapanlara bir-iki gün yardım edebileceği bir sistem geliştirilebilir. Çocuklara doğayı sevdirmek için "arıcılık simülasyonu" yapılabilir, değişik balların tadılabileceği ve anlatılacağı bir "tren" yapılabilir ya da yürüyüşün değişik noktalarında değişik balların tadılacağı "bal tadım doğa yürüyüşü". Bu noktada biraz yaratıcı olabiliriz. 
 
Artvin çarşısı sürekli bir "kültür-sanat sokağı" haline, yani hem bölge insanı hem de turistler için daha eğlenceli hale gelebilir. Çarşı evlerinin çehresinin değiştirilip çarşının otantik ve sevimli bir havaya bürünmesi sağlanabilir. Hatta bu projeleri belki bölgedeki Artvin Çoruh Üniversitesi’nden öğretim görevlileri ve öğrenciler, bölge halkıyla konuşarak geliştirebilir. Ne dersiniz? 
 
Tabi ki en önemlisi yöre halkının bu konuda ne düşündüğü. Bölge halkının karar aşamasında konuya ne kadar dahil edileceği…
 
Defne GONENC
Research and Teaching Assistant / PhD Student
Center for International Environmental Studies
Graduate Institute of International and Development Studies
Maison de la Paix
1211 Genève 21 - Switzerland

 

 

 

 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları