21.01.2018 23:06:46
Okunma: 1759
1 Yorum

Defne Gönenç
İzmir’e Çevre Ödülü

 
İzmir, Aralık ayında Barcelona Sözleşmesi çerçevesinde verilen “İstanbul Çevre Dostu Şehir” ödülünü aldı. Rakipleri İsrail’den Tel Aviv ve Hırvatistan’dan Crikvenica’yı geride bırakan İzmir çevre ödülünün ilk sahibi oldu. Ödülün İzmir’e verilmesinin başlıca sebepleri ise şöyle: Kişi başına düşen atık su arıtma miktarı, körfezi temizlemek için yapılan çalışmalar, musluklardan içilebilir su akması, organik tarımın teşviki, elektrikli otobüs filosu ve de yeni alınan ve egzoz gazı çok düşük düzeyde olan vapurlar.
 
Yapılan çalışmalar tabi ki çok değerli ve önemli. Fakat İzmir’in çevre dostu bir ödül alması beni bir çevreci olarak maalesef şaşırttı. Yapılan çalışmalar çok önemli olsa da çevre dostu sıfatını hak etmesi için eksikleri çok İzmir’in.
 
Bir kere denize giremiyoruz Körfez’den. Girebilsek Marsilya’dan, belki de Nice’ten güzel bir kent olacak İzmir. Senelerdir devam ediyor Körfez temizleme çalışmaları. Artık biraz hızlanmanın vaktidir.
 
İkincisi çok ciddi bir trafik sıkıntısı var. Toplu taşıma ciddi şekilde özendirilmeli ve otobüs, vapur ve metro sefer sayısı arttırılmalı. Vapur demişken… İzmir’den Çeşme’ye kadar günübirlik vapur turları düzenlenebilir mesela. Vapur kullanımı sadece gündelik zorunlu kullanım için değil, keyif ve gezi amaçlı kullanım için de özendirilmeli.
 
Şehirdeki park ve bahçe sayısı arttırılmalı. Şehirde bir fuar kaldı yeşil, bir de ufacık Susuz Dede. Şehir ağaca ve yeşile hasret. Park ve bahçe sayısı insan sağlığı açısından çok önemli. Pek zavallı ve gri görünüyor şehrimiz.
 
Hava kirliliği de başı dumanlı bir hale sokuyor kentimizi. Uçaktan veya otobüsten iner inmez, şehre ayak bastığınız anda anlıyorsunuz durumun ciddiyetini. Hava kirliliği değerlerine baktığımızda, Hava Kirliliği İzleme İstasyonları’dan aldığım veriye göre İzmir’deki PM 10 açısından hava kirliliği değeri 56. Bu ölçümün Avrupa Birliği ülkelerinde “sağlıklı” kabul edilen sınırı ise 50.
 
Bir diğer sorun ise hiç sonlanmadan devam eden kaldırım çalışmaları. Sahil şeridindeki kaldırımları düşünün. Ama düşünürken aman düşmeyin çünkü azıcık bir yağmurda kayıyor ayağınız. Upuzun sahil şeridine taş döşerken neden İzmir’in sık yağmur alan bir kent olduğu ve de bu sebeple kaymayan taş döşemek gerektiği düşünülmedi? Aynı zamanda – ve belki de en önemlisi - yapılan çalışmalar o kadar “korunmasız” yapılıyor ki hem işçilerin hem çevreden geçenlerin hayatları riske atılıyor. Yapılan çalışma ne kadar tehlikesiz görünürse görünsün, mutlaka bir koruma şeridinin çekilmesi ve çevredeki insanların yönlendirilmesi gerek.
 
Aslında yapılabilecek çok şey var. Dağı taşı ağaçlandırmak gibi. Ama istek, teşvik ve enerji lazım. İzmir’e sahip çıkalım. Aldığı ödülü hak etmesi lazım.
 

Referans

Hava Kirliliği İzleme İstasyonları (2018). Alıntı Yapılan Sayfa: http://havaizleme.gov.tr/Default.ltr.aspx (21.01.2018). 

 

Defne GONENC

Research and Teaching Assistant / PhD Student
Center for International Environmental Studies
Graduate Institute of International and Development Studies
Maison de la Paix
1211 Genève 21 - Switzerland

Etiketler:

Misafir - 22.01.2018 18:50:18

  • ömür ernez
  • Sayın Gönenç'in tesbitleri, bu yaz İzmir'e gittiğimde dikkatli bir gö zlemleme alışkınlağım olduğundan yerinde buluyorum. Özellikle de Körerfizin hali balıbaşına bir sorun. Yinede iyi şeyler yağma gayreti var.
  • Yazarın Diğer Yazıları