03.02.2018 22:46:54
Okunma: 2086
0 Yorum

Defne Gönenç
Çerkezköy Termik Santrali’nin ÇED Toplantısı İptal

 

Tekirdağ Çerkezköy’e yapılması planlanan termik santral için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu kapsamında yapılması gereken “halk katılımı toplantısı” yoğun protestolar sebebiyle yapılmadı. Greenpeace, Kuzey Ormanları Savunması, Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO), TEMA ve daha birçok sivil toplum örgütü de protesto esnasında halka destek verdi.

 

Projenin toplam değeri 4.514.000 lira. Termik Santralin  yılda 6.930 GWh (brüt) elektrik üretilmesi planlanıyordu. Fakat bu önemli sayısal değerlere rağmen bölge insanı projeyi istemiyor. Neden?

 

Termik Santral yerli halk için bir yaşam mücadelesi aslında. Taşıdıkları pankartlar da bunu destekliyor: 'Kömürden vazgeç güneşi seç', 'ölüm bacaları istemiyoruz', 'zehirlenmeden ecelimizle ölmek istiyoruz', 'Geleceğimizle oynama', 'Termik santral istemiyoruz' vb…

 

Kömürlü termik santrallerin istenmemesinin aslında birçok sebebi var. İlk olarak santralin sebep olduğu hava kirliliği çeşitli solunum hastalıklarına ve kansere sebep olabilir. Bacalardan çıkan zararlı emisyonlar bölgede yetiştirilen gıdalara yapışarak mide hastalıklarına yol açabilir. Aynı zamanda yine bacalardan çıkan cıva ve kurşun bölge halkının öğrenme yeteneğinde azalmaya sebebiyet verebilir.  

 

Bölge halkının sağlığını ilgilendiren sebeplerin yanında ekonomik ve çevresel sebepler de mevcut termik santrale karşı çıkışın temelinde. Santralin soğuması için çok miktarda su gerekli. Bu da Ergene havzasında sulu tarım yapmak için suya ihtiyaç duyan çiftçinin sıkıntıya girmesi demek. Aynı zamanda kömürlü termik santraller küresel iklim değişikliğinin en önemli sorumlularından biri. Greenpeace’e göre küresel karbondioksit salınımının en az üçte birinden kömür kullanımı sorumlu. Tüm bunların yanında termik santraller asit yağmurlarına, bu sebeple de toprağın yapısını bozulmasına ve ağaçların kurumasına yol açıyor.

 

Peki neler yapılabilir? Öncelikle enerji üretimi sırasında su tüketimi çok olan ve de fazla sera gazı emisyonu salan kömürlü termik santraller yerine çevre dostu güneş ve rüzgar enerjisi projelerini tercih etmeliyiz. Aynı zamanda belirli bir yaşı geçen termik santralleri de kapatmalıyız. Böylece hem ciddi bir su tasarrufu yapmış hem de bu santrallerin olumsuz etkilerinden korunmuş olacağız. 

 

Enerji politikası üretilirken iklim değişikliği ihmal edilmemeli.

 

 
Defne GONENC
Research and Teaching Assistant / PhD Student
Center for International Environmental Studies
Graduate Institute of International and Development Studies
Maison de la Paix

1211 Genève 21 - Switzerland 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları