Bir okuyucumuz tarafından..,

30 Eylül 2018 Pazar , 20:09
Okunma: 2083
3 Yorum

Ege Üniversitesi Kampüsünde Yaşadıklarımız."

 

Okuyucumuzdan gelen e- maili sizlerle paylaşıyoruz,

Umarız Ege Üniversitesi Rektörlüğü dikkate alır!

Velisi bulunduğumuz İzmir BİLFEN Ortaokulu ve Lisesi öğrencilerinin okula servisle, arabayla, bisikletle ve hatta yaya olarak giriş çıkışlarında problem yaşamaktayız. 

Ege Üniversitesi rektörlüğü Bilfen Okullarına kampus içerisinde yer verip, okul yapmasına izin vermesine rağmen giriş ve çıkışlarında problem çıkarmakta yaklaşık 1 yıldır öğrenci ve velilere eziyet çektirmektedir. Kampüse gelen herkes her istediği kapıdan girerken ,Bilfen öğrencilerine ve velilerine neredeyse 5-6 km uzaklıkta bir kapı gösterildi ve sadece buradan giriş çıkış yapabiliyorlar.
 
Cumartesi Pazar günleri okula gitmesi gereken 13 yaşındaki oğlumuz Forum-IKEA tarafındaki kapıdan bisikletiyle geçiş yapmak istemiş ancak Bilfen’e geldiği için geçiş yapmasına izin verilmemiş ve İstanbul ve Ankara’ya gidiş yolu üzerindeki ana kavşağı da içerecek şekilde çevre yoluna yani Bilfen’lilere izin verilen tek giriş kapısına yönlendirilmiştir. (Bisikletle geçmesi beklenen yolun fotoğrafı aşağıda) Çocuğun giremediği kapıdan havuza, halı sahaya, İzmir Fen Lisesine gelen herhangi bir vatandaş alınırken, Bilfen isminin duyulması ile girişin kapanması nasıl bir ayrımcılıktır. Bizim çocuklarımız bu kadar mı değersiz? Ya benim evladım yönlendirildiği aşırı tehlikeli yolda ezilirse, bunun hesabını kim verecek?
 
 
Talimatı veren rektör 25 Eylül günü bisiklet kullanımı desteklediklerini aşağıdaki haber ile belirtirken, 13 yaşında bisiklet kullanarak okuluna gelmeye çalışan küçücük evlatlarımıza da girişi kapatıyor. Yani gösterilmeye çalışılan ile yapılan uygulama birbiriyle net şekilde çelişmektedir.
 
 
 
 
Yaşananlar sadece bununa sınırlı değil, Bilfen veli toplantısına geldiğimizi söylediğimizde, bize buradan giremezsiniz rektörün talimatı var, ancak İzmir Fen lisesine geldiyseniz alabilirim diye kapıdaki güvenlik tarafından açık açık söylemiştir. Yani alınma kastı Bilfen’li olup olmama noktasına gelmiştir.
 
Bilfen’e ait tüm servislerin yeni açılan tek bir kapıya yönlendirilmesiyle, ana yola çıkışta ve girişte ciddi bir sıkışma yaşanmasına sebep olmuş ve bu durumun rapor ile tutanak altına alınacağı kavşaktaki bir karayolları görevlisi tarafından belirtilmiştir. Görevli durumun trafik güvenliği açısından sıkıntı yarattığını ve bu şekilde bir girişin buraya uygun olmayacağını söylemiştir. Nedeni belli olmayan bir uygulama ile yüzlerce çocuk çok rahat bir şekilde tehlikeye atılabiliyor ancak bu kararı alan rektör sosyal medya hesabında bizi yolda görünce koşup sarılan çocuklar var diye paylaşımda bulunuyor.
 
 
Açıkçası, Bilfen’li öğrencilerinde ayrımcılıktan vazgeçilerek   aynı şekilde sayın Rektöre koşturarak sarılması ,onu çok sevmesi çok önemli bir konudur. Umarım bu büyük hatadan hızlıca dönülür.
 
İlaveten yeni uygulama ile 3 km lik mesafede oturan bir öğrenci bile 1 saatten önce evine ulaşamamaktadır.Bu durum çocukların saatlerce yolda kalmalarına, trafiğin kilitlenmesine sebep olmakta, çocukların ders çalışma süresine etki etmekte ve  ilaveten çocukların daha çok trafikte olmasına sebebiyet vermekte ve kaza riskini artırmaktadır.
 
Konuyla ilgili olarak acilen çözüm bulunması gereklidir.
 


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 30.9.2018 21:35:41

  • Av. CELAL AKBIYIKOGULLARI
  • Giriş kapısından okuluna göre ayrımcılık mı yapılıyor ? Bana çok komik geldi.. Üniversite kompleksi tek bir bina değil sonuçta . Çok büyük bir alan.. Eğer bir kapı varsa herkese açık olmalıdır. Amkara caddesinden herkes girebiliyorsa güvenlik değil demek ki sorun olan. Bir kapıdan girerken okuluna, yaşına başına ayrımcılık yapılıyorsa hala, en önce insanlığımızdan utanmamız gerekir..
  • Misafir - 1.10.2018 09:01:24

  • İZMİR
  • ege üniversitesi biz İzmir'lilerin gururudur. bu gibi olumsuz haberlerle anılması üzücü. kampüs içindeki bir okulun öğrencisine ayrım yapılması yerine, kampüs hayatı ve okul sevgisi aşılanıp, üniversite seçiminde okulumuzu tercih etmeleri sağlanmalıdır. umarım sehven yapılan bir uygulamadır.
  • Misafir - 1.10.2018 08:53:38

  • ŞİRİN
  • Okul kampüsünün kendi öğrencilerine İzin vermemsi büyük fiyasko Rektörlüğün acil tedbir alması gerekiyor.